Kakule Damla Ürün Görseli

Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Sindirim sistemi, GI yolu veya sindirim sistemi olarak da adlandırılan gastrointestinal sistem ile karaciğer , pankreas ve safra kesesinden oluşur. Gastrointestinal sistem için ağzından uzun, büküm tüpü içinde birleştirilmiş içi boş organları bir dizi anüs . GI yolunu oluşturan içi boş organlar ağız, yemek borusu , mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüslerdir. Karaciğer, pankreas ve safra kesesi sindirim sisteminin katı organlarıdır.

İnce bağırsakta üç parça vardır. Birinci bölüm duodenum olarak bilinir. Jejunum ortasındadır ve ileum sonundadır. Geniş bağırsak apendiks , çekum, kolon ve rektum içerir. Ek, çekuma tutturulmuş parmak şeklinde bir çantadır. Çekum, kalın bağırsağın ilk kısmıdır. Kolon gelecek. Rektum, kalın bağırsağın sonu. Bağırsak florası ya da mikrobik de denilen, GI kanalındaki bakteriler sindirime yardımcı olur . Senin parçaları sinir ve dolaşım sistemleri de yardımcı olur. Birlikte çalışmak, sindirim sisteminizin sinirleri, hormonları , bakterileri, kanları ve organları, her gün yediğiniz veya içtiğiniz yiyecekleri ve sıvıları sindirir.

Sindirim neden önemlidir?

Sindirim önemlidir, çünkü vücudunuz yiyecek ve içecekten besin almaya ihtiyaç duyar ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyar. Proteinler , yağlar , karbonhidratlar , vitaminler , mineraller , ve su besinlerdir. Sindirim sistemi besin maddelerini, vücudunuzun emmesi, enerji, büyüme ve hücre onarımı için kullanabileceği kadar küçük parçalara böler.

Proteinler amino asitlere girer
Yağlar yağ asitlerine ve gliserollere karışır
Karbonhidratlar basit şekere girer

Sindirim sistemi nasıl çalışır?

Sindirim sisteminizin her bir parçası yiyecek ve sıvıyı GI kanalından geçirmeye, yiyecekleri ve sıvıları daha küçük parçalara ya da her ikisine kırmaya yardımcı olur. Gıdalar yeterince küçük parçalara ayrıldıktan sonra, vücudunuz gıdaları soğur ve ihtiyaç duyulan yere taşır. Büyük bağırsağınız su emer ve sindirim atıkları dışkı haline gelir . Sinirler ve hormonlar sindirim sürecini kontrol etmeye yardımcı olurlar.

Yemek, GI kanalım aracılığıyla nasıl geçiyor?

Yemekler, Gastrointestinal kanalınızdan peristaltizm denilen bir süreçle hareket eder. Sindirim kanalınızın büyük, oyuk organları, duvarlarının hareket etmesini sağlayan bir kas tabakası içerir. Hareket, gıdalardan besin ve sıvıyı iter ve her organ içindeki içerikleri karıştırır. Yemeğin arkasındaki kas gevşetir ve gıdayı ileri doğru sıkar, yiyeceklerin önündeki kas gevşetilerek yiyeceklerin hareket etmesine izin verir.

Ağız. Yemek yediğiniz zaman GI sisteminizden geçmeye başlar. Yutduğunuzda, diliniz yiyecekleri boğaza iter. Epiglot adı verilen küçük bir doku kanadı, boğulmayı önlemek için nefes borunuzun üzerine katlanır ve yemek yemek borusuna geçer.

Yemek borusu. Yuttuktan sonra, işlem otomatik hale gelir. Beyniniz özofagusun kaslarını işaretler ve peristalsis başlar.

Alt özofageal sfinkter. Yemek yemek borusunun sonuna geldiğinde, alt özofagus sfinkteri adı verilen halka benzeri bir kas -heleksinir ve yiyeceklerin mideye geçmesini sağlar. Bu sfinkter genellikle midesinde olanların yemek borusuna geri dönmesini önlemek için kapalı kalır.

Mide. Yemek mideye girdikten sonra, mide kasları yiyecek ve sıvıyı sindirim suları ile karıştırır . Karın, yavaş yavaş, içeriği chyme olarak ince bağırsağınıza boşaltır .

İnce bağırsak. İnce bağırsağın kasları, gıdaları pankreas, karaciğer ve bağırsaktan sindirim suları ile karıştırır ve daha ileri sindirim için karışımı ileri iter. İnce bağırsağın duvarları suyunu ve sindirilmiş besin maddelerini kan dolaşımına emer. Peristalsis devam ettikçe, sindirim sürecinin atık maddeleri kalın bağırsağa taşınır.

Kalın bağırsak. Sindirim işleminden kaynaklanan atık ürünler arasında, sindirim sistemi altındaki besin, sıvı ve eski hücrelerin sindirim sistemi dışındaki parçaları bulunur. Geniş bağırsak suyu emer ve atığı sıvıdan dışkıya dönüştürür. Peristalsis, dışkı rektumun içine taşınmasına yardımcı olur.

Rektum. Bağırsak hareketi sırasında dışkıyı anüsünüzün dışına itene kadar bağırsak deponunu alttaki rektum bağırsağınız depolar.

Sindirim sistemi, gıdayı vücudumun kullanabileceği küçük parçalara nasıl bölebilir?

Gıdalar, GI kanalınızdan geçerken, sindirim organları, gıdayı daha küçük parçalara ayırır:

çiğneme, sıkma ve karıştırma gibi hareket
sindirim suları, örneğin mide asidi, safra ve enzimler

Ağız. Çiğnendiğinde sindirim süreci ağzınızda başlıyor. Tükürük bezleriniz , besinleri nemlendiren, yemek borusundan mideye daha kolay hareket ettiren bir sindirim suyu olan tükürük yapıyor . Salya’nın yiyeceklerinizdeki nişastaları parçalamaya başlayan bir enzimi vardır .

Yemek borusu. Yuttuktan sonra, peristalsis yemekleri özofagustan mideye iter.

Mide. Midenizin içindeki bezler mide asidi ve gıdayı parçalayan enzimler yapar. Midenizin kasları, yiyecekleri bu sindirim suları ile karıştırır.

Pankreas. Pankreasınız, karbonhidratları, yağları ve proteinleri parçalayan enzimler içeren bir sindirim suyu üretir. Pankreas kanallara denilen küçük tüpler vasıtasıyla sindirim sıvısını ince bağırsağa iletir.

Karaciğer. Karaciğeriniz, safra denilen, sindirim yağları ve bazı vitaminlere yardımcı olan bir sindirim suyu üretir. Safra kanalı karaciğerinizden safra saklamaya, safra kesesine veya küçük bağırsağa kullanılır.

Safra kesesi. Sizin safra kesesi yemekler arasında safra depolar. Ne zaman yemek, safra kesesi safra kanalları yoluyla ince bağırsak sıkıştırır.

İnce bağırsak. İnce bağırsağınız, protein, karbonhidrat ve yağların parçalanmasını tamamlamak için safra ve pankreas suyuyla karışan sindirim suyu üretir. İnce bağırsağınızdaki bakteri, karbonhidratları sindirmede ihtiyaç duyduğunuz enzimlerin bir kısmını oluşturur. İnce bağırsak, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olması için suyu kan dolaşımın- dan GI bölgesine taşır. İnce bağırsak ayrıca diğer besinlerle suyu emer.

Kalın bağırsak. Geniş bağırsağınızda, GI kanalınızdan daha fazla su kan dolaşımınıza doğru hareket eder. Büyük barsağınızdaki bakteri, kalan besinleri parçalamaya ve K vitamini yapmaya yardım eder. Hala çok büyük olan gıdaların parçaları da dahil olmak üzere sindirim atıkları, dışkı haline gelir.

Sindirilmiş gıdaya ne olur?

İnce bağırsak yiyeceklerinizdeki besinlerin çoğunu emer ve dolaşım sistemi bunları saklamak veya kullanmak için vücudunuzun diğer bölgelerine aktarır. Özel hücreler emilen besinlerin bağırsak astarını kan dolaşımına geçmesine yardımcı olur. Kanında basit şekerler, amino asitler, gliserol ve bazı vitaminler ve karaciğer tuzları bulunur. Karaciğeriniz gerektiğinde vücudunuzun diğer bölgelerine besler; depolar, işler ve besler.

lenf sistemi , beyaz kan hücrelerini taşıyan bir damar ağı ve enfeksiyonla mücadele etmek için vücudunuz boyunca lenf adı verilen bir sıvı , yağ asitlerini ve vitaminleri emer. Vücudunuz enerji, büyüme ve hücre onarımı için ihtiyaç duyduğunuz maddeleri oluşturmak için şekerler, amino asitler, yağlı asitler ve gliserol kullanır.

Vücudum sindirim sürecini nasıl kontrol eder?

Hormonlarınız ve sinirleriniz sindirim sürecini kontrol etmeye yardımcı olmak için birlikte çalışır. Sintigrafik kanalınızdaki sinyaller ve GI kanalınızdan beyninize geri ve ileri giderler.

Hormonlar

Midenizi ve ince bağırsağınızı astarlayan hücreler, sindirim sisteminizin nasıl çalıştığını kontrol eden hormonlar üretir ve salgılarlar. Bu hormonlar vücudunuza sindirim suları hazırlamanın zamanını söyler ve beyninize aç ya da dolu olduğunuzu gösteren sinyaller gönderir. Pankreasınız da sindirim için önemli hormonlar üretir.

Sinirler

Merkezi sinir sisteminizi (beyin ve omuriliğinizi) sindirim sisteminize bağlayan ve bazı sindirim işlevlerini kontrol eden sinirleriniz var. Örneğin, gıdayı görüp kokladığınızda beyniniz tükürük bezlerinin sizi yemek hazırlamaya “ağzınızı su haline getirmesine” neden olan bir sinyal gönderir.

Aynı zamanda, GI sisteminizin duvarlarında sinir sistemine sahip sinir sistemi (ENS) var. Yiyecek, GI kanalınızın duvarlarını uzattığında, ENS’nizin sinirleri, yiyecek hareketini ve sindirim suları üretimini hızlandıran veya geciktiren birçok farklı madde salgılar. Sinirler bağırsak kaslarınızın hareketlerini kontrol etmek için sinirler gönderir ve yiyecekleri bağırsaklardan geçirmek üzere rahatlarlar ve rahatlarlar.

Klinik denemeler

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü (NIDDK) ve Ulusal Sağlık Enstitüsünün (NIH) diğer bileşenleri, birçok hastalık ve koşulla ilgili araştırma yapmakta ve desteklemektedir.

Klinik araştırmalar nedir ve bunlar sizin için doğru mudur?

Klinik araştırmalar, klinik araştırmanın ve tüm tıbbi ilerlemelerin kalbi olan bir parçasıdır. Klinik araştırmalar, hastalığı önleme, teşhis etme veya tedavi etmenin yeni yollarına bakmaktadır. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için klinik araştırmalar da yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )